Európsky vynálezca roka 2014

13. 08. 2014

Dňa 17. 6. 2014 sa v Berlíne uskutočnilo podujatie „Európsky vynálezca roka 2014“, na ktorom sa zúčastnil aj prezident Európskeho patentového úradu Benoît Battistelli.

Komisia udelila ocenenia v 6 rôznych kategóriách:

  1. V kategórii veda a výskum bola cena udelená Christoferovi Toumazou (GB) za jeho vynález rýchlej analýzy DNA mimo laboratórneho prostredia.

  2. V kategórii malých a stredných podnikov bola cena udelená skupine Jensen, Nielsen a Keller (DK), ktorá sa zaoberala čistením vody. Vynašli vysoko efektívnu metódu čistenia vody, ktorá je energeticky nenáročná.

  3. V kategórii priemyslu bola cena udelená Andriesovi, Guillemontovi a ich skupine (BE a FR) za vynájdenie vysoko efektívneho a rýchlo účinkujúceho lieku proti TBC. Liek zabraňuje prísunu energie k baktériám TBC a tým bráni jej rozširovaniu a zároveň ju likviduje. Je to prvý liek proti TBC za posledných 40 rokov.

  4. V kategórii mimoeurópskych krajín bola cena udelená W. Hullowi (US), ktorý je považovaný za otca 3D tlače. Jeho vynález sa využíva od automobilového priemyslu až po medicínu.

  5. Cena obecenstva bola udelená skupine Nagaya, Hara,Watabe, Nojiri a Uchiyama (JP), ktorá vynašla 2D kód, ktorý sa používa v automobilovom priemysle. Kód umožňuje prepojenie fyzického sveta s virtuálnym.

  6. Cena za celoživotné dielo bola udelená profesorovi Fischerovi (DE, 94 rokov), ktorý si dal zaregistrovať vyše 1 100 vynálezov. Medzi jeho najznámejšie vynálezy sú považované: elektrická zástrčka, blesk na fotoaparáte a kotvička (hmoždinka).

Slovenskú republiku na podujatí reprezentoval zástupca firmy Spinea z Prešova, ktorý sa v roku 2009 dostal medzi trojicu nominovaných na víťaza v kategórii malé a stredné podniky.

Európsky vynálezca roka 2014

                                                              Európsky vynálezca roka

 

Zdroj: Úrad priemyselného vlastníctva SR 

(IM)

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK