Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Európski vedci skúmajú zázračný materiál – grafén. Budeme mať ľahšie lietadlá a umelé sietnice?

06. 10. 2014

Logo Európskych novín30. 9. 2014; Európske noviny.sk; autor tib; Technológie

Grafén je jedným z najambicióznejších vedecko-technologických projektov a vlajkovou loďou EÚ v oblasti vedy.

Zázračný materiál

Tento materiál z akademických laboratórií má byť zázrakom pre spoločnosť, revolúciou v mnohých odvetviach v najbližších 10 rokoch a podnetom pre hospodársky rast a vznik nových pracovných miest v Európe.

Grafén sa pokladá za najpevnejší známy materiál na svete. Vďaka svojim jedinečným vlastnostiam sa bude dať aplikovať napríklad v rýchlych elektronických a optických prístrojoch, flexibilnej elektronike, funkčných ľahkých komponentoch a pokročilých batériách. Na základe grafénovej technológie sa budú dať vytvoriť aj úplne nové produkty ako elektronický papier, ohybné osobné komunikačné zariadenia alebo ľahšie a energeticky účinnejšie lietadlá. V dlhšom časovom horizonte sa očakáva, že materiál bude viesť aj k vzniku revolučných lekárskych aplikácií, ako sú umelé sietnice.

Momentálne v EÚ prebiehajú vedecké výskumy, ktoré sa zaoberajú všetkými procesmi týkajúcimi sa grafénu – od výroby materiálu a komponentov až po jeho systémovú integráciu. Ucelené systémy pre aplikácie v oblasti energií, elektroniky a zdravia majú byť vytvorené do roku 2023. Dovtedy bude grafén podliehať testovaniu – vedci pracujú na identifikácii jeho základných limitov a vylepšovaní jeho kvality.

Zdroj:

http://www.europskenoviny.sk/2014/09/30/europski-vedci-skumaju-zazracny-material-grafen-budeme-mat-lahsie-lietadla-a-umele-sietnice/

(MB)

 

 

 

 

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK