Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

V Trenčíne predstavili nové roboty

22. 05. 2014

Logo STV1(3. 4. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 24/25; KUSÁ Dominika)

Viliam STANKAY, moderátor: „Robot, ktorý čapuje pivo, obchoduje na burze, zachraňuje ľudí. Aj takéto výtvory s umelou inteligenciou dnes mohli milovníci nových technológií obdivovať na robotickom dni v Trenčíne."

Dominika KUSÁ, redaktorka: „Na výstavisku pod hradom Matúša Čáka sa dnes konal už deviaty ročník medzinárodnej súťažnej prehliadky Trenčiansky robotický deň. Vo vzduchu lietala kvadrokoptéra, na zemi tancovali niektoré roboty, no niektoré aj zneškodňovali muníciu."

Anton DOBRANSKÝ, nadporučík v Centre výnimočnosti EOD: „Je využívaný na zneškodnenie alebo resp. detekciu a zneškodňovanie nástražných výbušných systémov."

D. KUSÁ: „Niektoré nové technológie vytláčajú prácu ľudí. Napríklad tento čapovací automat nahrádza prácu barmana."

Filip KOLÁR, obslužný pracovník: „Áno, mohol by. Akurát by bol trošku problém s peniazmi. To by zas musel byť nejaký iný robot, ktorý by to mal na starosti – zase peniaze, kasu."

D. KUSÁ: „Pozornosť pútal na robotickom dni aj tento psík Ajbo. Výhodou je to, že jeho majiteľ ho nemusí vôbec venčiť."

Miroslava HRONCOVÁ, Technická univerzita v Košiciach: „Dokáže štekať, taktiež reaguje na pohladenie, lebo má dotykové senzory. Dokáže kňučať, dokáže behať, reagovať na povely svojho pána, počúvať na svoje meno."

D. KUSÁ: „Ďalší robot dokáže poskladať za pár sekúnd Rubikovu kocku či obchodovať na burze. Umožní to softvér, ktorý má v sebe zapracovaný špeciálny matematický kód."

Ján OSTROLÚCKY, riaditeľ softvérovej spoločnosti: „Samozrejme je na to určený, aby zarábal peniaze, na strane druhej pri obchodovaní sa to nedá zaručiť na 100 percent."

D. KUSÁ: „Vizionári predpokladajú, že ultra moderné technológie zmenia náš život ešte viac. Čakajú nás robotické osobné automobily, ktoré budeme ovládať žmurknutím oka. Už teraz sa dajú roboty ovládať iba našimi gestami."

František DUCHOŇ, Ústav robotiky a kybernetiky: „Využívame na to snímač kinect, ktorý dokáže nájsť celú kostru človeka."

D. KUSÁ: „Z Trenčína Dominika KUSÁ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK