Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Študent vymyslel kreatívne autíčko

16. 04. 2014

Logo STV118. 3. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19.00; por. 23/23; KRŠŇÁKOVÁ Jana

Jana KOŠÍKOVÁ, moderátorka: „Auto, ktoré sa dá premeniť na loď, lietadlo alebo valec. Drevená hračka, z ktorej si môžete vytvoriť čokoľvek je nápadom stredoškoláka Damiána CEHLÁRIKA zo Strednej odbornej školy drevárskej vo Zvolene. V súťaži Krištáľový Merkúr získal hlavnú cenu."

Jana KRŠŇÁKOVÁ, redaktorka: „Druhák Damián CEHLÁRIK pochádza zo Šurian. Odmalička ho priťahovalo drevo a tvorba netradičného dizajnu. Jeho najnovšie riešenie drevenej hračky, ktorú možno premeniť na štyri ďalšie, nosil v hlave od detstva."

Damián CEHLÁRIK, ocenený študent: „Chcel som auto, ale chcel som aj loď, chcel som všeličo možné, ale nikdy nebolo na to, aby som to mal. Tak mi napadla myšlienka, že prečo to pre tie deti nespraviť tak, ako som túžil ja. Vlastne som si splnil môj detský sen."

Igor ŠVINGAL, pedagóg – konzultant: „Hlavnou myšlienkou bolo to, aby v podstate tá hračka spájala dokopy tú rodinu. Tvorcom tej hry je dieťa s vlastnou fantáziou a ocino je taký konštruktér alebo pomocník, ktorý mu pomáha tú hračku variovať, skladať."

D. CEHLÁRIK: „Určite by bolo dobré, aby tie deti našli práve tú hračku v obchode."

J. KRŠŇÁKOVÁ: „Súťaž Krištáľový Merkúr pripravuje banskobystrická Slovenská obchodná a priemyselná komora. Na kategóriu Mladý inovátor sú mimoriadne hrdí. Peniaze na podporu ich aktivít však nemajú."

Marína SPIROVÁ, riaditeľka banskobystrickej komory SOPK: „Ponúkame im publicitu na pôde valného zhromaždenia, kde sú podnikatelia, ktorých môže zaujať niektorý ten ich nápad a časom sa môže dostať aj do výrobného programu niektorých firiem."

Július ŠÍPOŠ, hovorca ÚPV Banská Bystrica: „Stredoškoláci môžu dostať patent, len je to vo výnimočných prípadoch. Patentovanie aj niečo stojí a preto odporúčam spojiť sa vždy s nejakým spoločníkom, mať spoločníka alebo spojiť sa s nejakým výrobcom."

J. KRŠŇÁKOVÁ: „Podľa patentového úradu Slovensko potrebuje podporiť tvorivých ľudí, pretože inovácie znamenajú konkurencieschopnosť. Je preto škoda, že nápady skôr dovážame zo zahraničia. Jana KRŠŇÁKOVÁ, RTVS."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis vysielania)
(MB)

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK