Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

ISTROBOT 2014 na FEI STU v Bratislave

07. 05. 2014

Logo ISTROBOT 2014

Andrea Settey Hajdúchová
Slovenská technická univerzita

Príďte sa pozrieť v sobotu 26. apríla 2014 do Mlynskej doliny na Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave na ISTROBOT.

Podujatie ISTROBOT je tradičným stretnutím nadšencov robotiky zo Slovenska i zahraničia. Tí predstavujú verejnosti roboty, ktoré sami zostrojili a naprogramovali. Vek súťažiacich nie je obmedzený, pohybuje sa od piatich rokov trebárs po 50-tku.  A bez limitov je aj vek divákov - súťaže robotov bavia najmenšie deti, ale aj ich rodičov. Dôležitá je dobrá zábava.

"Robotika je veľmi náročná, nestačí byť znalcom len v jednej oblasti. Aby ste robota postavili, musíte mať základy mechaniky, elektroniky, ale aj strojárstva či modelárstva a vedomosti z matematiky, aby ste vedeli robota aj naprogramovať.  Za každým pohybom robota sú matematické rovnice, ale najmä veľmi veľa testovania v rôznych situáciách,“ hovorí Richard Balogh zo Slovenskej technickej univerzity.

Na Istrobote súťažia roboty v kategóriách Stopár, Myš v bludisku, V sklade kečupu a vo Voľnej jazde, kde kreativita nemá hranice. Minulý rok ju vyhrali poľskí študenti, ktorí priniesli priateľskú myš domácu, túliacu sa k svojmu majiteľovi a hovoriaceho robota OmnIVOice. Rok predtým patrila kategória Slovákom. Martinčan Kamil Szabo zostrojil model vesmírneho robota Spirit, ktorý skúma povrch Marsu. A študenti z Košíc zase záchranársky vrtuľník a pásového záchranného robota, ktorý dokáže obete vyhľadávať v sutinách.

V kategórií Stopár súťažia roboty a ich konštruktéri o to, kto najrýchlejšie prekoná trať plnú prekážok. V kategórií Myš v bludisku treba prejsť čo najrýchlejšie bludisko. Robot musí nájsť cestu sám a najľahšie riešenie – nechať ho používať známe pravidlo pravej či ľavej ruky, neznamená najkratšiu cestu. V sklade kečupu súťažia dva roboty o to, ktorý najskôr pozberá plechovky.

Istrobot však nie sú len súťaže konštruktorov, ale aj prehliadka študentskej kreativity a zručnosti. Študenti a doktorandi z FEI STU predvedú, čo všetko môže robot zvládnuť, keď dostane od programátora správne príkazy. Trebárs zatlieskať súťažiacim. Alebo im podať pohár vody. Študenti základných a stredných škôl zase predvedú, aké zázraky sa dajú postaviť zo stavebníc Lego či Merkur.

Istrobot 2014 sa koná počas víkendu Bratislava pre všetkých. Zaraďte ho v sobotu 26. 4. do svojho programu a zatavte sa na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Mlynskej doline. Dopoludnia (10.00 – 12.00) sú na programe kvalifikačné jazdy a popoludní (14.00 – 16.00) finále tých najlepších.

Návštevníci si budú môcť prezrieť aj nové Centrum robotiky na FEI STU.

Viac informácií a fotografie: http://www.robotika.sk

návštevíci si vyskúšali ako roboty fungujú

Chlapci z Robozoru spustili svojho robota

Súťažná kategória zbieranie plechoviek

 

Zdroj:

http://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/prehlad-aktualit/istrobot-2014-na-fei-stu-1.html?page_id=8131

(MB)

 

 

 

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK