Články

Filter
Rok:
Rubrika:
Autor:
Klúčové slovo:
Jazyk článku:
Hľadaný reťazec:
PaedDr. Mária BerezovskáRNDr. Jaroslav Noskovič PhD.Odborné články
PRÁVNA OCHRANA NOVÝCH ODRÔD RASTLÍN A SKÚSENOSTI PREŠOVSKEJ UNIVERZITY V PREŠOVE

Komercializácia duševného vlastníctva a transfer technológií sú odvetvia jedinečné svojou interdisciplinaritou. Ich procesnou súčasťou je aj ochrana predmetu priemyselného vlastníctva, ktorá môže mať podobu šlachtiteľských osvedčení. Prešovská univerzita v Prešove je majiteľom šľachtiteľských osvedčení mäty piepornej, odrody Kristínka a rumančeka kamilkového, odrody Lianka. Obe odrody disponujú slovenskou právnou ochranou a... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Mgr. Juliana BezákováMgr. Martin KarlíkZaujalo nás
SUPERODPOČET AKO NÁSTROJ NA NAPREDOVANIE INOVÁCIÍ

Odpočet na výskum a vývoj (zvaný často aj superodpočet), je motivačný nástroj, ktorého úlohou je podporovať spoločnosti v tom, aby rozvíjali svoje know-how, púšťali sa do projektov s neistým výsledkom a vyvíjali riešenia s pridanou hodnotou. Štát im prostredníctvom dodatočného odpočtu umožní znížiť daňový základ o 100 % nákladov, ktoré... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Mgr. Juliana BezákováMgr. Martin KarlíkPríklady dobrej praxe
POTRAVINOVÝ INKUBÁTOR – UNIKÁTNY PRIESTOR PRE SPOLUPRÁCU VEDY A PRAXE 

Pracovisko výskumného centra AgroBioTech pre experimentálny pivovar, mikrosladovňu, analyzér piva, ale aj spinoff zameraný na vývoj inovatívnych potravín. I tak sa dá označiť potravinový inkubátor výskumného centra AgroBioTech SPU v Nitre, ktorý využíva širokú škálu surovín z vlastnej univerzitnej botanickej záhrady a vo svojej prvej kolekcii má až 27 výrobkov.... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Ing. Katarína ZeleníkováMgr. Martin KarlíkPríklady dobrej praxe
CENTRUM FABLAB AKCELERUJE POTENCIÁL TRANSFERU TECHNOLÓGIÍ NAJMÄ V TRENČIANSKOM REGIÓNE

Kreatívne centrum FabLab je samostatným pracoviskom Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne (TnUAD) a má za úlohu zvýšiť kreatívny potenciál v trenčianskom regióne a podporu subjektov z kultúrneho a kreatívneho priemyslu. Vďaka svojmu inkubátoru a akcelerátoru sa centrum sústreďuje aj na podporu startupov a transferu technológií v širokom spektre odvetví.... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Ing. Klára Báliková PhD.Ing. Michaela Korená Hillayová PhDprof. Dr. Ing. Jaroslav ŠálkaOdborné recenzované články
NEETICKÁ VEDA A PRÍKLADY NEETICKÉHO SPRÁVANIA V PROCESE PRENOSU VEDECKÝCH POZNATKOV DO PRAXE

Vedci majú vďaka svojim znalostiam a skúsenostiam osobitnú etickú zodpovednosť, ktorá presahuje zákonné povinnosti. Mali by sa riadiť súborom etických pravidiel a požiadaviek vedeckej integrity, ktoré sú záväzné pre všetkých odborných vedeckých a akademických pracovníkov. Účelom tohto článku je poskytnúť prehľad o strategických dokumentoch zaoberajúcich sa vedeckou integritou a etikou... Čítaj ďalej (PDF verzia)


JUDr. Tomáš KlinkaOdborné články
AKO INTERNE UPRAVIŤ ZAKLADANIE SPINOFF SPOLOČNOSTÍ V PROSTREDÍ SAV?

Transformácia organizácii Slovenskej akadémie vied na verejné výskumné inštitúcie v roku 2022 pripravila vhodné základné podmienky pre rôzne spôsoby komercializácie výsledkov výskumu a vývoja v transfere technológií vrátane zakladania spinoff spoločností. Náročnosť tohto procesu, či už z ekonomického alebo právneho pohľadu, nabáda k tomu, aby všetky verejné výskumné inštitúcie SAV... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Mgr. Martin KarlíkOsobnosti transferu technológií
KEĎ TRANSFER TECHNOLÓGIÍ DOTVÁRA BUDÚCNOSŤ MARKETINGU

Fakulta manažmentu, ekonomiky a obchodu na Prešovskej univerzite v Prešove (FMEO) je jednou z najlepšie hodnotených spoločenskovedných fakúlt na Slovensku. Dopomáha tomu i jej zameranie na spoluprácu s praxou, kvalitný univerzitný transfer technológií, či zriadenie laboratória neuromarketigu. O všetkých týchto aspektoch nám porozprával dekan fakulty profesor Róbert Štefko Čítaj ďalej (PDF verzia)


doc. Ing. Daniel Káčik PhD.Ing. Andrea Čorejová PhD.prof. Mgr. Ivan Martinček PhD.Príklady dobrej praxe
ZAPOJENIE VÝSKUMNÍKOV DO PROCESU TRANSFERU TECHNOLÓGIÍ V OBLASTI IDS

V tomto príspevku sú popísané fázy vývoja, overovania funkčnosti a uvedenia do praxe prototypu optického vláknového snímača na monitorovanie dynamických parametrov železničnej premávky, ktorý vyvinuli výskumníci Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA). V procese overovania jeho funkčnosti a pripravenosti na uplatnenie do praxe výskumníci intenzívne spolupracovali s viacerými komerčnými partnermi a... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Doc. JUDr. Renáta Bačárová PhD. LL.M.Odborné recenzované články
AJ STARTUPY SA MUSIA PRIPRAVIŤ NA DIGITÁLNU BUDÚCNOSŤ

Príspevok sa zaoberá aktuálnou európskou legislatívou v oblasti digitálnych služieb upravených v akte o digitálnych službách (DSA). Rozsah povinností podľa DSA závisí aj od veľkosti poskytovateľov týchto služieb, pričom z viacerých ustanovení DSA vyplývajú výnimky z povinností pre poskytovateľov, ktorí sú mikropodnikmi alebo malými podnikmi. Z tohto dôvodu sa článok... Čítaj ďalej (PDF verzia)


Ing. Erika FarenzenováRozhovor
MLADÁ VEDKYŇA HĽADÁ MOŽNOSTI EFEKTÍVNEHO ZHODNOTENIA ODPADU Z RESPIRÁTOROV

Nikola Čajová Kantová sa vo svojom výskume venuje analýze palív a redukcii emisií so zameraním na tuhé znečisťujúce látky pri spaľovaní tuhých palív. Tieto, spolu s ďalšími plynnými emisiami, negatívne ovplyvňujú kvalitu ovzdušia a majú negatívny vplyv aj na zdravie ľudí. Výsledkom jej systematickej práce je nielen množstvo kvalitných vedeckých... Čítaj ďalej (PDF verzia)