Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

We 4 Startups II.

28. 04. 2015

(29.04.2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 20/24; Alena Taranová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Prezentácia inovácií, aby zaujala investorov, musí mať príbeh, ktorý zaujme. V rozprávaní o svojom vynáleze sa autori startupov snažia odlíšiť od konkurencie. Včera sme vám predstavili dvanásť projektov z krajín V4, ktoré sa snažia preraziť v americkom Silicon Valley. Ako vyzerá ich prezentácia, nakrútila Alena Taranová."

Alena Taranová, redaktorka: „Prezentáciu inovatívnych Slovákov, Poliakov, Čechov a Maďarov si prichádzajú vypočuť investori rizikového kapitálu. Partner Draper Fisher Jurvetson, riaditeľ Garage Technology Ventures, hľadač talentov z IBM Watson,či zakladateľ Blackboxu. Inkognito v hľadisku sú mnohí ďalší. Je možné, že na konci niekto z dvanástich startupisov zo strednej Európy odíde s investíciou vo vrecku."

We 4 Startup

Bill Reichert, riaditeľ Garage Technology Ven:  „Uvidím. Budem sa snažiť zistiť, aká výnimočná je ich technológia, či môže obstáť v globálnej konkurencii."

Mohanjit Jolly, Partner Draper Fisher Jurvets:  „Jeden z našich najväčších investičných úspechov je Skype, tiež z východnej Európy, z Estónska. Budem teda veľmi ostražitý, lebo práve hľadáme podnikateľov z tejto časti sveta, ktorí chcú preraziť v USA. Vieme, že tam, odkiaľ pochádzate, je neuveriteľný talent."

Alena Taranová: „Prezentácia sa začína českým startupom Brand Embassy, ktorý má pre firmu nápad, ako môžu efektívne využívať sociálne siete na starostlivosť o zákazníka."

Muž: „Hľadáme budúcich klientov, partnerov a investorov. Minulý rok sme získali na rozvoj milión dolárov a ďalšiu investíciu uvítame koncom tohto roka. Celý večer budem sedieť tu na boku a rád sa s vami stretnem."

Alena Taranová: „Maďarské startupy prezentujú nápad na 3D choreografie pre tanečné skupiny a technológiu na odhaľovanie plagiátov. Medzi dvanástimi startupistami sú len dve dievčatá. Katarína Klinová prináša do Silicon Valley aplikáciu Staffino, ktorá testuje spokojnosť zákazníkov, a na Slovensku ju používa viac než dvadsaťtisíc ľudí."

Katarína Klinová:  „Toto je ale len začiatok. Chceme preraziť do celého sveta."

Alena Taranová: „Investorov zaujímalo, či majú doma na Slovensku nejakú konkurenciu a čo je také výnimočné, že zákazník má dôvod nájsť si čas a dať majiteľovi firmy spätnú väzbu. Podobné otázky sa pýtali aj ďalšieho slovenského startupu Droppie, ktorý tínedžerom umožňuje nadväzovať kontakt s cudzími rovesníkmi."

Muž: „Vo firme sme piati vášniví chalani a sme presvedčení, že zmeníme spôsob, akým zdieľate obsah na sociálnych sieťach."

Adiba Barney, Silicon Valley Forum: „Musíš v seba veriť a mať vášeň pre to, čo robíš. To je kľúč k úspechu v Silicon Valley. Na druhej strane druhým silným pilierom tejto kultúry je, že aj keď si majster sveta, musíš byť pokorný a prijať radu, názor a otázky od iných ľudí. Medzi nimi je vždy niekto, kto ťa posunie ešte vyššie."

Alena Taranová: „Každý zo startupov má na prezentáciu maximálne tri minúty. Investori nakoniec hlasujú, kto bol najlepší. Víťaz dostane vstupenku na fórum, kde bude môcť svoj nápad odprezentovať pred osemdesiatimi investormi."

Adiba Barney: „Víťazom je ZenCard, Janek. Poliak, ktorý vyhral, priniesol do Silicon Valley nápad, ako každý obchod môže odmeňovať svojich lojálnych zákazníkov a tí nepotrebujú na to žiadnu inú kartu navyše než platobnú."

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí SR (nominant Smeru SD): „Toto podujatie dnes v Silicon Valley je presne príkladom toho, že spolu sme silnejší a spolu sme úspešnejší. A tadiaľto by mala viesť cesta aj do budúcna."

Alena Taranová: „Hoci išlo o prvú pilotnú prezentáciu startupov z regiónu V4, investorov v Silicon Valley definitívne zaujala."

 

(Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o., prepis relácie)

(MB)

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK