Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

We 4 Startups I.

29. 04. 2015

Logo STV1(28.04.2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 16/19; Alena Taranová / Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česká republika sa po prvý raz spojili, aby priniesli stredoeurópske inovácie do Silicon Valley. Dohromady dvanásť startupov dostalo šancu inšpirovať sa vo firmách, ako Google, Facebook, alebo AirBnb. Neskôr ich v mekke inovačných technológií čaká aj prezentácia pred poprednými investormi rizikového kapitálu. Spolu s nimi bola v Silicon Valley aj kamera RTVS a Alena Taranová."

Alena Taranová, redaktorka: „Martin je ešte len tínedžer, ale nápad minimálne za milión už má."

Martin Herman, Droppie: „Už nás začali, omrzeli nás sociálne siete, ktoré teraz používame, to znamená Instragram, Facebook, Snapchat, Twitter, a preto sme sa rozhodli teda urobiť Droppie. Je to geolokačná aplikácia, takže obsah sa vôbec nevzťahuje na našich kamarátov, ale na polohu. Som napríklad v kaviarni a odfotím sa, napíšem niečo na tú fotku a nechám ju v kaviarni. Akonáhle niekto iný prejde okolo, dokáže ju zdvihnúť a odpísať mi na ňu."

Alena Taranová: „Čiže vlastne taká aj apka na balenie báb."

Martin Herman: „V podstate aj áno."

Alena Taranová: „Katka do Silicon Valley priviezla aplikáciu Staffino. Zákazníci, ktorí si ju stiahnu do mobilu, môžu komunikovať priamo so šéfom, či už banky, obchodu, reštaurácie, kaderníckych služieb, benzínky, a v podstate akejkoľvek firmy, ktorá Staffino používa."

Katarína Klinková, Staffino: „Zákazník príde do prevádzky, nájde si človeka, ktorý ho obslúžil, alebo produkt, ktorý využil, a môže zanechať spätnú väzbu. Táto spätná väzba ide priamo manažérovi, čiže on môže na ňu reagovať, vie o tom, čo sa deje na jeho prevádzke. Následne môže komunikovať s týmto zákazníkom, môže mu odpisovať, môže sa s ním porozprávať o tom, čo sa stalo, a vie implementovať ďalšie zmeny do jeho prevádzky."

Alena Taranová: „Tretím startupom zo Slovenska je Milanov Mentegram. Ich nápad má pomôcť ľuďom s psychickými ťažkosťami. Aplikáciu vyvíjali s pomocou kamaráta psychiatra."

Milan Steskal, Mentegram: „A ja to najradšej prirovnávam, keď si niekto zlomí nohu ‑ po tom, ako ide cez terapiu, tak musí každý deň cvičiť tú nohu, aby mohol zase behať. A keď má niekto depresiu alebo závislosť na alkohole, tak tiež musí svoj mozog každý deň trénovať, aby zmenil svoje správanie a zbavil sa tej závislosti."

Alena Taranová: „Startupisti si boli pozrieť kolegov v špičkovom AirBnb, inšpiráciu naberali aj vo Facebooku a v Google. Okrem spomínaných slovenských firiem sú tu české startupy, ktoré vyvíjajú marketingovú stratégiu na posilnenie značky či lepšie využívanie bezpečnostných kamier, maďarské, ktoré sa skúšajú presadiť s tvorbou tanečných choreografií či detekovaním plagiátov, alebo Poliaci s nápadom na automatické odmeňovanie zákazníkov za každý nákup v obchode, či bezpečnostnou inováciou, ako sa zbaviť prihlasovacích hesiel. Podľa čoho ste tieto tri startupy, ktoré tu sú prítomné zo Slovenska, vyberali?"

Petra Lipnická, Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity: „Startupy sme vyberali na základe verejnej výzvy a z prihlásených startupov sme sa rozhodovali pre tie, ktoré boli čo najlepšie pripravené na americký trh, buď sú v štádiu hľadania zákazníkov, alebo investora."

Alena Taranová: „Lídrom v snahe o zavedenie vyšehradskej spolupráce v oblasti inovácií je slovenský zastupiteľský úrad vo Washingtone."

Peter Kmec, veľvyslanec SR v USA: „Chceme odprezentovať región Vyšehradskej skupiny ako vysoko inovačný a s kvalitnou pracovnou silou a v týchto aktivitách by sme chceli pokračovať."

Alena Taranová: „Expanziu stredoeurópskych startupov na americký trh podporujú aj ambasády v krajinách V4."

Theodore Sedgwick, veľvyslanec USA na Slovensku: „Ide o praktické rady ‑ aké marketingové kanály použiť, aby oslovili americký trh, alebo ako získať rizikový kapitál."

Alena Taranová: „Reportáž o tom, ako takáto prezentácia pred poprednými investormi v Silicon Valley vyzerá, vám prinesieme zajtra."

(Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. , prepis relácie)

(AO)

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

TECH INNO DAY 2019

Správa o podpore transferu technológií za rok 2018

Spolupráca s UVP TECHNICOM

Videotip

Využívate služby Národného portálu pre transfer technológií?

Áno - 50%
Nie - 49%

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku / Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku - NITT SK