Študenti sa s formulou na elektrický pohon prebojovali na kľúčové preteky v Nemecku

04. 02. 2015

Andrea Settey Hajdúchová, manažérka pre komunikáciu, Slovenská technická univerzita
[andrea.hajduchova@stuba.sk]

Študenti zo Strojníckej fakulty STU sa prebojovali na prestížne preteky formúl v nemeckom Hockenheime. Dostali sa tak medzi 40 najlepších svetových tímov. Nová elektrická formula Stuba Green Teamu bude tento rok ešte rýchlejšia a spoľahlivejšia ako predošlé monoposty.

Študenti zo Strojníckej fakulty STU sa prebojovali na prestížne preteky formúl v nemeckom Hockenheime.

Preteky študentských formúl v nemeckom Hockenheime patria medzi najdôležitejšie podujatia. Tento rok malo šancu získať registráciu len 40 tímov s elektrickými formulami.  Študentom zo Strojníckej fakulty STU sa to podarilo a dostali sa tak medzi tímy z popredných univerzít z Nemecka a z niekoľkých top svetových univerzít z Kanady, USA, Číny, Španielska, Talianska či Holandska.

„V tejto fáze kvalifikácie rozhodovali najmä naše vedomosti. Museli sme čo najrýchlejšie vyriešiť ťažké otázky nemeckého testu z rôznych oblastí fyziky, mechaniky a samozrejme, elektriky. Akceptoval sa len úplne bezchybne vyplnený test. Otázky sme riešili spoločne a úspešná registrácia je dôkazom, že tento rok má Stuba Green Team skvelý tím,“ hovorí študent a člen tímu Martin Šauša.

Otázky v teste vyplývali z  aktuálnych pravidiel súťaže. Viac ako 200 stranové pravidlá stanovujú kritériá, ktoré musia študenti – konštruktéri pri vývoji formule splniť. Po úspešnej kvalifikácii začína teraz študentský tím so stavbou formule. Hotové sú prvé skice a návrhy, dôležité je teraz nájsť partnerov a sponzorov a elektrickú formulu postaviť a otestovať. Preteky totiž nie sú len testom jazdeckých zručností, ale aj ďalších manažérskych či marketingových zručností študentov. V tímoch pôsobia vývojári, konštruktéri, dizajnéri, ale aj marketéri, ktorí komunikujú so sponzormi, manažéri a samozrejme, piloti. Celú formulu musia zostrojiť úplne sami, vrátane získania  potrebných financií.

Preteky v Hockenheime budú v júli. Okrem jazdy na okruhu sa bude posudzovať, akú záťaž vydrží konštrukcia, aká je akcelerácia a efektivita vozidla. Body možno získať aj za zaujímavú prezentáciu z procesu stavby formuly a života tímu a v konečnom hodnotení zohrá úlohu aj to, s akými nákladmi študenti formulu vyrobili.

Študenti STU majú veľké plány. Elektrická formula bude tento rok rýchlejšia ako predtým a ešte efektívnejšia. Z 0 na 100 km by mala zrýchliť za 3,9 sekúnd, bude mať výkonnejšie batérie, bezdrôtovú telemetriu. Navrhnutá bude s dôrazom na aerodynamiku,  okrem iného bude na krídlach zabudovaný automaticky riadený systém na zníženie aerodynamického odporu. Aerodynamicky optimalizovaný bude aj podvozok monopostu. Monopost bude mať volant s grafickým displejom a magnetické čipy na pedáloch, ktoré uľahčia pilotovi kontrolu nad vozidlom.

Monopost bude mať volant s grafickým displejom a magnetické čipy na pedáloch, ktoré uľahšia pilotovi kontrolu nad vozidlom.

Stuba Green Team vznikol na Strojníckej fakulte STU v roku 2009, odvtedy sa v ňom vystriedalo viacero študentov. Na Hockenheim sa kvalifikovali naposledy pred piatimi rokmi. So skvelým tímom, ktorý sa zišiel tento rok si študenti trúfajú na prekvapujúce umiestnenie v celkovom hodnotení.

Uverejnila: MI

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku II – NITT SK II
Investícia do vašej budúcnosti | Tento projekt je podporovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja | www.opii.gov.sk
Národný infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK
Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku | Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ