Slovenský plášť neviditeľnosti zaujal amerických výskumníkov z NASA

23. 02. 2015

Logo TV STV1(19. 01. 2015; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 13/23; Timea Cimermanová, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Slovenský plášť neviditeľnosti zaujal amerických výskumníkov z NASA. Našim vedcom sa totiž podarilo vytvoriť takzvaný plášť magnetickej neviditeľnosti, ktorý nezaregistrujú ani detektory. V budúcnosti by mohol pomôcť najmä kozmonautom."

Timea Cimermanová, redaktorka: „O vynález slovenských vedcov, ktorý dokáže blokovať magnetické pole a nazývajú ho preto plášťom magnetickej neviditeľnosti, má záujem americká vesmírna agentúra. Môže totiž prispieť k odpovedi na otázku, čo by sa stalo s kozmonautmi, ak by sa dostali mimo dosahu magnetického poľa Zeme, napríklad na planéte Mars."

Fedor Gömöry, Elektrotechnický ústav SAV: „Tento experiment sme robili preto, lebo podnet vyšiel z našich kolegov z NASA, ktorí sledujú taký dlhodobejší program, že ako magnetické pole zemské vplýva na živé organizmy. Potrebujú to vedieť kvôli tomu, že keď budú kozmonautov posielať na dlhší čas do vesmíru, tak čo sa im všetko môže stať."

Timea Cimermanová: „Naši vedci sa snažia vytvoriť nulové magnetické pole v malej rúrke, ktorú chcú postupne zväčšiť tak, aby sa do nej dostala myš. Riešia to už rok. Plášť neviditeľnosti síce zatiaľ ešte dokonale nefunguje, podľa našich vedcov to však nie je nemožné."

Yoh Nagasaki, vedec z NASA, Kalifornia: „My sa stále snažíme skúmať to, že čo sa stane, ak nejaký biologický objekt sa nájde v nulovom magnetickom poli. Sme však presvedčení, že menšie magnetické pole by mohlo byť lepšie ako to magnetické pole na Zemi. Zatiaľ však nemôžeme povedať prečo."

Timea Cimermanová: „Vedec z kalifornskej NASA je preto presvedčený, že život na Marse je možný. Slovenská časť tímu však tvrdí, že ide len o základný výskum a stále zostáva veľa otázok nezodpovedaných."

Mykola Soloviov, Elektrotechnický ústav SAV: „To je veľmi zaujímavé pre vedu, ale hlavne pre tie vesmírne misie, že ako sa bude tváriť ten organizmus, keď bude nejako vytiahnutý z toho bežného magnetického poľa."

Timea Cimermanová: „Teória o neviditeľných magnetických plášťoch vznikla v roku 2006. Aj keď vedci vtedy len teoreticky vedeli, ako by odolný plášť voči magnetickým vlnám mohol vyzerať, toto je prvýkrát, keď takýto plášť aj niekto zostrojil. Preto ho vedci považujú za kľúčový experiment vo vývoji technológie."


Publikované z monitoringu STORIN s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku II – NITT SK II
Investícia do vašej budúcnosti | Tento projekt je podporovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja | www.opii.gov.sk
Národný infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK
Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku | Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ