Mobilné technológie

02. 02. 2015

Logo TA 3(15. 02 .2015; Televízna stanica TA 3; Svet technológií; 17.45; por. 5/6; Harry Gavendová /Ľubo Straka)


Ľubo Straka, moderátor: „Penetrácia smartfónov v Európe sa už dávno dostala cez 50 percent. Určite za to môžu aj mobilné aplikácie, vďaka ktorým majú telefóny väčšiu využiteľnosť. A to je aj jeden z dôvodov, prečo aplikácie podporujú i mobilní operátori. Vďaka nim sa tak už novom telefóne dostávame k celkom zaujímavej softvérovej výbave."

Harry Gavendová, redaktorka: „Dnes sa tá určite povedať, že žijeme v ére aplikácií pre mobilné zariadenia. Desaťtisíce ich rôznych podôb sa na nás valí z viacerých internetových aplikačných obchodov."

Michal Korec, Slovak Telekom: „Za posledných desať rokov sa tá situácia zmenila tak, že v minulosti si v podstate kúpil celý balík, telefón aj s aplikáciami a využíval ho, zatiaľ čo dnes to funguje takým štýlom, že na dvoch, troch najrozšírenejších systémoch si sám vyberá, čo si do toho telefónu nahrá."

Harry Gavendová: „Je jedno, či ide o systém Android, aj IOS alebo aj Windows."

Lukáš Hupka, Slovak Telekom: „Naozaj, tie inteligentné apky... uľahčujú život, či už bežný každodenný, alebo sú to apky, ktoré nám pomáhajú v práci."

Harry Gavendová: „Všetky aplikácie pritom naplno využívajú základný hardvér telefónu, no je dosť takých, ktoré využijú aj ďalšie snímače a prvky, ktoré telefón ponúka."

Lukáš Hupka: „Tie šikovné apky stavajú na technických funkcionalitách telefónu. Dobrým príkladom sú lokalizačné apky, GPS služby, napríklad využitie mikrofónu. Hraje pesnička, ktorá sa mi páči, ale nezachytil som začiatok názvu, tak spustím apku, zosníma, poviem..., už viem, čo si môže pridať do play listu."

Harry Gavendová: „Aplikácia je dobrý sluha, no zlý pán. V tomto prípade to platí najmä vtedy, ak si v telefóne robí čo chce, najmä pri nežiadúcom zasielaní údajov používateľa, pri zasielaní reklám a pri obsadzovaní operačnej pamäte."

Lukáš Hupka: „Využívanie aplikácií ovplyvňuje samostatný telefón, jeho technické parametre, od množstva úložného priestoru. To znamená, koľko aplikácií tam dokážete dostať cez operačnú pamäť, cez procesor, to znamená, ako rýchlo a svižne vám aplikácie pobežia."

Harry Gavendová: „Na druhej strane si treba zároveň strážiť aj ich počet v telefóne vzhľadom na využitie pamäte. O to sa už pri nových zariadeniach stará aj samotný operátor."

Lukáš Hupka: „Pozeráme na to, aby aplikácie v telefóne používateľa nepresiahli určitý limit, to znamená, keď zapne telefón, stále si je schopný tam nahrať ešte ďalšie aplikácie, o ktorých už vie, a vie, že ich chce, alebo ktoré chce vyskúšať. Takisto prihliadame na to, aby aplikácie, ktoré tam má, bežali optimálne na danom telefóne, čiže aby sme nepredinštalovali niečo, čo mu nepobeží tak, ako by malo."

Harry Gavendová: „Za všetkým stoja vývojári, ktoré sa rozhodujú pre tvorbu aplikácií pre niektorý z operačných systémov nielen podľa svojich zručností, ale aj podľa zásahu väčšieho počtu používateľov."

Lukáš Hupka: „Ak ide o platenú aplikáciu, tak napríklad používatelia iPhon-ov sú náchylnejší, alebo ochotnejší platiť za aplikácie. Naopak, používatelia Andoidov sú zase zvyknutí skôr na free aplikácie, alebo free... model."

Harry Gavendová: „Áno, aj z pohľadu platenia za aplikáciu sa tieto ďalej delia. Treba si však uvedomiť, že nič nie je zadarmo."

Lukáš Hupka: „Veľká časť aplikácií, ktorá sa prezentuje ako free, funguje skôr na modeli Freemium, to znamená, si aplikáciu síce stiahne zadarmo a časť jej funkcionality môže zadarmo používať, ale častokrát pre plné používanie funkcionalít už sa vyžadujú nejaké platby."

Harry Gavendová: „Známe sú však aj ďalšie typy aplikácií z pohľadu protihodnoty pre vývojára."

Lukáš Hupka: „Sú aplikácie, ktoré sú naozaj zadarmo, ale zase vyberajú si daň v podobe reklamy, to znamená, nikdy si síce od vás nevypýtajú priamo 5 euro mesačný poplatok, ale každých päť minút vám zobrazia reklamu."

Harry Gavendová: „Ďalšie sa zase také, ktoré používajú mikroplatby, čo je častý prípad hier, kde platíte napríklad za lepšie zbrane proti súperovi. Aplikácie tak dnes velia mobilnému svetu, a to mobilných operátorov teší. Veď napokon mnohé programy potrebujú dátovú prevádzku, no a za dáta sa u nás stále platí. V každom prípade za to používateľ dostáva aj väčšiu internetovú rýchlosť pre aplikácie, keďže moderná LTE sieť sa už nás stále rozrastá."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)

(MI)

 

 

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku II – NITT SK II
Investícia do vašej budúcnosti | Tento projekt je podporovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja | www.opii.gov.sk
Národný infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK
Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku | Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ