Dizajnérske kúsky študentov STU

04. 02. 2015

Logo televízie STV1(27. 12. 2014; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/24; Monika Hucáková / Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Na Ústave dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave vyvíjajú študenti technologické novinky, ktoré nám raz možno uľahčia každodenný život. Dizajnéri teraz hľadajú firmy, ktoré by užitočné predmety vyrobili a priniesli do predajní."

Monika Hucáková, redaktorka: „Túto rýchlovarnú kanvicu by ženy zmestili do kabelky, muži do zadného vrecka nohavíc."

Stanislav Sabo, študent produktívneho dizajnu, STU: „Celá kanvica sa dá zložiť veľmi jednoducho, vzhľadom na to, že obsahuje žiaruvzdorný materiál, ktorý nepáli na ruky pri zovretí vody a vo vnútri je stopercentný silikón."

Monika Hucáková: „Rýchlovarná kanvica sa dostala aj na prestížne dizajnérske weby, kde sa umiestnila v prvej desiatke najšikovnejších kuchynských spotrebičov."

Stanislav Sabo: „Momentálne ma oslovujú nejaké firmy z Číny, hlavne z Ázie, na samotnú realizáciu."

Monika Hucáková: „Pri dohadovaní biznisu je mladý dizajnér opatrný. Najradšej by spolupracoval s firmou zo Slovenska."

Stanislav Sabo: „Tento produkt skladacia kanvica získal cenu Jána Bahýla za mimoriadne hodnotné priemyselnoprávne riešenie, vzhľadom na to, že je chránená patentom, aj ochranu priemyselného vzoru pre Európu."

Monika Hucáková: „Najmä obyvateľom väčších miest by raz uľahčila presun táto kolobežka. Poháňa ju elektromotor v prednom kolese. Stačí sa na ňu len postaviť."

Barbora Kotulová, študentka produktívneho dizajnu, STU: „Výhodou je, že tu nevedú žiadne káble, čiže ten tvar je čistý, dá sa zložiť do naozaj malého rozmeru, čo je výhoda pri prevoze napríklad, keď človek chce sa niekam prepraviť MHD‑čkou, tak v podstate ju iba zloží, nastúpi do autobusu a nezaberá to veľa miesta."

Monika Hucáková: „Na jedno nabitie prejde asi dvadsať kilometrov rýchlosťou dvadsať kilometrov za hodinu. Na túto kolobežku už študenti získali grant, z ktorého im partneri vyrábajú prototyp. Následne ho budú zdokonaľovať a ponúknu na trh."

Peter Paliatka, vedúci Ústavu dizajnu, STU: „Kolobežka, ktorá tu bola prezentovaná, vznikla na základe spolupráce IT‑čkárskeho odborníka, strojného inžiniera a dizajnéra. Čiže tam ten prvý bol taký typickým príkladom ako takej univerzitnej spolupráce."

Monika Hucáková: „Na fakulte vytvorili študenti dva produkty, ktoré sa dlhodobo vyrábajú už aj vo firmách – písací stroj pre nevidiacich a pomôcku pri predvádzaní modelov áut."

 
Publikovamé z monitoringu STORIN, s.r.o. (prepis relácie)

(MI)

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku II – NITT SK II
Investícia do vašej budúcnosti | Tento projekt je podporovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja | www.opii.gov.sk
Národný infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK
Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku | Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ