Autá budúcnosti

13. 02. 2015

Logo TV Markíza(29. 01. 2015; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 29/29; Jakub Laca, Zlatica Puškárová, Patrik Švajda)

Zlatica Puškárová, moderátorka:  „Ak máte radi autá, tak sa teraz dobre pozerajte. Ukážeme vám kúsky, aké ste ešte nevideli."

Patrik Švajda, moderátor: „Niektorí tomu hovoria koncepty alebo štúdie. Iní tieto autá nazývajú aj vozidlami budúcnosti."

Jakub Laca, redaktor: „Ako by malo podľa vás vyzerať auto budúcnosti? Pýtajú sa svetoví dizajnéri, ktorí sa prišli pochváliť so svojimi dielami do Francúzskej metropoly. Trendom je uhladený dizajn, nízka spotreba paliva a konektivita."

Anne Asensio, dizajnérka: „Autá budúcnosti by už mali byť pripojené k internetu. Mnohí experti s týmto faktom počítajú. A pre automobilový segment chystajú mnohé aplikácie, či jazykové mutácie."

Jakub Laca: „Práve konektivita má priniesť mnohé výhody. Najmä v otázke bezpečnosti."

Anne Asensio: „Autá pripojené k internetu by nemali spôsobovať už žiadne nehody. O tom je komunikačný systém, ktorý kontroluje vozidlo."

Jakub Laca: „Takým je aj novinka, ktorá upozorňuje vodiča na blízkosť cyklistu. Takzvaný bicyklový senzor má byť najočakávanejšou novinkou budúcnosti."

Ian Callum, dizajnér: „Dnešný dizajn je úplne iný ako v minulosti. Vytvárame technológie na záchranu posádky, aby sme čo najviac ochránili chodcov, či cyklistov, vymysleli sme airbag na prednej kapote."

Jakub Laca: „Niektoré autá v Paríži majú aj neuveriteľné spotrebu. Len jeden liter paliva na sto kilometrov. Môže za to aj prepracovaný dizajn a aerodynamika. Podiel na spotrebe majú tiež použité materiály. Ťažké kovy, či zliatiny už nahradili hliníkové konštrukcie."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o. (prepis relácie)
(MB)

 

 

Tlač    
Facebook Twitter LinkdeIN

Národná infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku II – NITT SK II
Investícia do vašej budúcnosti | Tento projekt je podporovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja | www.opii.gov.sk
Národný infraštruktúra pre podporu transferu technológií na Slovensku – NITT SK
Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku | Projekt je financovaný zo zdrojov EÚ